Uczestników kursów języka japońskiego zachęcamy do udziału w konkursie krasomówczym Nihongo benron taikai organizowanym co roku w marcu przez Wydział Kultury Ambasady Japonii w Warszawie oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Japońskiego (szczegóły na stronie www.pl.emb-japan.go.jp/culture.htm). Spośród laureatów tego konkursu wyłaniana jest osoba, która w danym roku reprezentować będzie Polskę na Międzynarodowym Konkursie Krasomówczym dla Licealistów (Kaigai kōkōsei ni yoru Nihongo supīchi kontesuto) organizowanym przez japońskie stowarzyszenie Education Guardianship Group.
Poza udziałem w konkursie reprezentanci poszczególnych krajów mają okazję wziąć udział w warsztatach językowych, a także projektach związanych z wymianą kulturalną, oglądają zabytki, które opowiadają o przeszłości Japonii, poznają uroki japońskiej przyrody, np. kąpiąc się w gorących źródłach, a także odwiedzają miejsca tętniące życiem i nowoczesnością, i – po prostu – uczą się języka japońskiego poprzez codzienny kontakt z nim (szczegóły na stronie: www.iware.ne.jp/jsa).
Współpraca pomiędzy EGC a Szkołą Języka i Kultury Japońskiej sięga roku 2000. Od tego czasu na konkursy te wyjechało 8 licealistów, uczestników kursów w SJiKJ.
W 2005 r. dzięki SJiKJ otrzymałem niezwykłą szansę wyjazdu na dwa tygodnie do Japonii. Był to dla mnie początek wielkiej przygody z językiem japońskim i Japonią. Wyjazd ten zainspirował mnie do podjęcia studiów japonistycznych i nauki japońskiego na serio. Sam konkurs krasomówczy też był niezwykłym przeżyciem, gdyż mogłem poznać wielu przyjaciół z innych krajów, którzy dzielili wraz ze mną pasję do japońskiego i japońskiej kultury.
Najbardziej w pamięci pozostała mi wycieczka do dawnej stolicy Japonii – Kioto, gdzie zwiedzaliśmy starożytne świątynie i piękne ogrody zen. Jest to miasto, do którego jeszcze z pewnością chętnie zawitam, tak samo jak do Japonii.
Wzięcie udziału w Speech Contest w 2011 r. było jedną z najlepszych rzeczy jaka do tej pory przydarzyła mi się w życiu. Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc w Tokio: zaczynając od zatłoczonej dzielnicy handlowej Machida, pełnej ekstrawagancko ubranej młodzieży Harajuku, elektronicznej Akihibarze, a kończąc na onsenie przypominającym miasteczko z „Naruto”. Bezpośrednie zderzenie z kulturą japońską pozwoliło mi dostrzec, jaka ogromna jest przepaść między światem Zachodu a Wschodu. Cała ta podróż byłaby jednak niczym bez tych wszystkich wspaniałych ludzi, których miałam przyjemność poznać w Japonii. Uczestnicy konkursu stanowili istną mieszankę kulturową z całego świata! Wszyscy bardzo się zżyliśmy, dlatego też dzień pożegnania pełen był łez. Między sobą porozumiewaliśmy się używając języka japońskiego. Z początku było troszkę ciężko, lecz wystarczyło się osłuchać, by już po kilku dniach móc prowadzić wyczerpujące dysputy. Mój poziom językowy znacznie się poprawił, choć wycieczka ta jednocześnie uzmysłowiła mi, ile jeszcze pracy czeka przede mną. Zachęcam wszystkich gorąco do wzięcia udziału w Speech Contest, bo naprawdę jest o co powalczyć!