530 580 055 szkola@japonia.net.pl

Ikebana

Warsztaty ikebany szkoły Ikenobō

Japońska sztuka układania przestrzennych kompozycji kwiatowych, określana od XX w. mianem ikebana, ma wielowiekową tradycję i jest kultywowana przez kilkadziesiąt szkół powstałych na różnych etapach jej rozwoju. Najstarsza i największa ze szkół to Ikenobō z siedzibą w Kioto. Adepci tej szkoły opanowują stopniowo trzy style kompozycji: jiyūka (styl dowolny), shoka oraz rikka.

Uczestnicy warsztatów ikebany na Uniwersytecie Warszawskim mają możliwość kontynuowania nauki w formie kursu internetowego, otrzymywania lekcji i wysyłania zdjęć swoich prac do korekty.

Do uczestniczenia w kursie wymagane jest wstąpienie do szkoły Ikenobō, co otwiera możliwość zdobywania wyższych stopni w szkole.

Jesienne warsztaty ikebany Ikenobō

(w ramach XII Dni Japonii na UW)

 

22 października 2018, godz. 15.00-16.00

Katsuhito Kurata (Centralny Instytut Szkoleniowy Ikenobō)

「日本人といけばな」(The People of Japan and the Art of Ikebana)

* wykład w języku japońskim

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 316

 

22 października 2018, godz. 16.00–17.30

Warsztaty ikebany pod kierunkiem profesora Katsuhito Kuraty (Oddz. Tōkyō Seiseikai)

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 254 (II p.)

Zapisy na warsztaty: ikebana.uw@gmail.com

Opłaty (materiał roślinny): 25 zł (15 zł dla uczestników kursów SJiKJ oraz studentów UW)

 

23 października 2018, godz. 16.00–17.30

Warsztaty ikebany pod kierunkiem profesor Teruko Miyano (Oddz. Okayama)

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 254 (II p.)

Zapisy na warsztaty: ikebana.uw@gmail.com

Opłaty (materiał roślinny): 25 zł (15 zł dla uczestników kursów SJiKJ oraz studentów UW)

 

23 października 2018, godz. 16.00–17.30  Dzień Otwarty w pawilonie herbacianym KAIAN (sala 255, BUW; wejścia grup co 30 minut, zapraszają studenci Japonistyki i członkowie Urasenke Sunshinkai)

 

Ponadto zapraszamy na

pokaz ikebany w wykonaniu profesora Katsuhito Kuraty

25 października 2018, godz. 13.30-14.30

oraz

wystawę ikebany w tradycji Ikenobō „Forma wolności”

25 października 2018, godz. 10.00–18.00

26 października 2018, godz. 10.00–20.00

Autorzy kompozycji: Katsuhito Kurata, Teruko Miyano, Kyoko Hisamichi, Hisako Izumi, Mieko Kodama, Keiko Koyama, Sugako Minematsu, Kiyoe Nagata, Kiyoko Ochiai, Noriko Ohashi, Harumi Takashi, Aya Tanaka

Miejsce: Biblioteka Stanisławowska, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Dla uczestników kursów SJiKJ wystawa dostępna bezpłatnie na podstawie biletu ewidencyjnego pobranego w kasie Zamku lub biletu na Trasę Zamkową

więcej informacji: www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/ikebana-forma-wolnosci

 

 

Ikebana na Uniwersytecie Warszawskim

Pierwsze pokazy ikebany na Uniwersytecie Warszawskim sięgają czasów PRL-u, ale odbywały się sporadycznie i nie prowadziły do nawiązania trwałych kontaktów z którąś ze szkół istniejących w Japonii. Dzisiaj trudno nawet ustalić, kto te pokazy przeprowadzał. Dla popularyzacji ikebany w Polsce przełomowa okazała się dopiero wizyta profesor Satoko Fujity z Oddziału Okayama szkoły Ikenobō w 1995 r.

Profesor Fujita od lat 80. prowadziła lekcje chanoyu oraz ikebany dla studentów zagranicznych w akademiku Uniwersytetu Okayama. Miała też duże doświadczenie w nauczaniu zagranicą. Do Polski przyjechała ze swoją pierwszą polską uczennicą i asystentką Małgorzatą Dutką (absolwentką Japonistyki UW z 1986 r.). Podczas tej podróży przeprowadziła serię pokazów i warsztatów chanoyu oraz ikebany w Warszawie (Muzeum Etnograficzne, Zakład Japonistyki i Koreanistyki UW), Krakowie i Krośnie. We wszystkich ośrodkach były to imprezy pionierskie i spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności. Bardzo to zachęciło profesor Fujitę do dalszych działań – zaczęła jeździć do Polski sama lub w towarzystwie swoich japońskich uczennic co roku. W Warszawie prowadziła zajęcia głównie w ramach Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Przez 9 lat odwiedziła Polskę 11 razy, niemal bez wyjątku na własny koszt. W tym czasie wystawiła bezpłatnie certyfikaty Ikenobō ponad 50 osobom, które pobierały u niej nauki. Starała się popularyzować ikebanę w Polsce tak, aby zawiązać grupę, która mogłaby być zalążkiem oddziału Ikenobō. Kres jej wysiłkom położyła śmiertelna choroba – odeszła w 2006 r.

Żmudną pracę nad wychowywaniem adeptów ikebany przejęła w 2008 r. profesor Teruko Miyano, uczennica profesor Fujity. Wraz z Małgorzatą Dutką (w roli koordynatora i tłumacza) zrealizowała pokazy i warsztaty in memoriam profesor Fujita na UW oraz w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. Przez następne 10 lat profesor Miyano prawie co roku przyjeżdżała do Polski, żeby prowadzić warsztaty ikebany dla Szkoły Języka i Kultury Japońskiej, utworzonej przy Japonistyce UW oraz w Muzeum Manggha. Kilkakrotnie towarzyszyły jej profesor Atsuko Kōzai (prezes Oddz. Okayama) oraz profesor Kiwako Satō (wiceprezes, a od 2018 r. prezes Oddz. Okayama), których współpraca merytoryczna znacznie wzbogaciła kontakty z UW.

Profesor Miyano wprowadziła też ikebanowy e-learning, żeby chętni do nauki mogli próbować swoich sił również wtedy, kiedy nauczyciela nie ma w Polsce. Dla szkoły Ikenobō było to projekt prekursorski. Dzięki wysiłkom profesor Miyano, Uniwersytet Warszawski mógł gościć w 2014 r. profesora Mitsumasę Toyodę, delegowanego z Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō w Kioto.

W 2018 r. Szkoła Języka i Kultury Japońskiej została zarejestrowana przez Biuro Ikenobō jako szkoła prowadząca kurs w systemie gakkō kadō  (ikebana szkolna). Jest to pierwsza taka szkoła w Europie i druga na świecie. Opiekunem merytorycznym grupy jest profesor Katsuhito Kurata, wykładowca ww. Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō.