530 580 055 szkola@japonia.net.pl

Warsztaty ikebany szkoły Ikenobō

Japońska sztuka układania przestrzennych kompozycji kwiatowych, określana od XX w. mianem ikebana, ma wielowiekową tradycję i jest kultywowana przez kilkadziesiąt szkół powstałych na różnych etapach jej rozwoju. Najstarsza i największa ze szkół to Ikenobō z siedzibą w Kioto. Adepci tej szkoły opanowują stopniowo trzy style kompozycji: jiyūka (styl dowolny), shoka oraz rikka.

 

 

Zapraszamy na regularny
Kurs ikebany Ikenobō
dla początkujących
prowadzony przez specjalistów polskich i japońskich
kwiecień – wrzesień 2019
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Kurs obejmuje:
– wykłady na temat historii ikebany oraz teorii kompozycji w tradycji Ikenobō
14.04, godz. 12.30-14.30
28.09, godz. 12.30-13.30

– warsztaty pod kierunkiem dyplomowanych nauczycieli z Japonii
11.05 i 12.05, godz. 12.00-13.30
22.06 i 23.06, godz. 12.00-13.30
28.09 i 29.09, godz. 13.30-15.00

– korektę i ocenę kompozycji w trybie e-learningu (lipiec – sierpień 2019)

– praktyczne poznawanie elementów japońskiej kultury: relacji człowiek – natura, myśli estetycznej, filozofii sztuk pojmowanych jako „droga” (ikebany, herbaty, kaligrafii), związku kompozycji roślinnych z tradycyjnymi założeniami architektonicznymi (zajęcia w pawilonie herbacianym Kaian).
– jako poszerzenie wiedzy z zakresu artystycznych „dróg” japońskich, wprowadzenie do rytuału herbaty, zapoznanie z etykietą wymaganą na spotkaniach herbacianych, praktyczne zajęcia w przestrzeni pawilonu herbacianego. Ten element kursu jest organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai (www.sunshinkai.org.pl).

Certyfikaty
Kurs realizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Japońskiej w systemie gakkō kadō (ikebana szkolna). Opiekunem merytorycznym grupy jest profesor Katsuhito Kurata, wykładowca Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō (www.ikenobo.jp) z siedzibą w Kioto. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny mogą ubiegać się o certyfikaty na poziomie początkującym (nyūmon, shoden), umożliwiające naukę na wyższych stopniach zaawansowania w oddziałach Ikenobō w Japonii lub zagranicą.

Opłaty
– kurs półroczny: 360 zł (30 zł/h, ponadto e-learning)
25-proc. zniżka dla stałych uczestników kursów w SJiKJ (270 zł )
50-proc. zniżka dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego (180 zł)
– dodatkowe koszty: 180 zł (materiały roślinne na 6 warsztatów)

Udział w pojedynczych warsztatach prowadzonych przez nauczycieli Ikenobō: 100 zł (w tym materiały roślinne).

Zapisy: ikebana.uw@gmail.com 
(liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)

Polska Fundacja Japonistyczna
(Szkoła Języka i Kultury Japońskiej)
Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
mbank 68 1140 2004 0000 3502 7680 8570
(w tytule: imię i nazwisko, kurs ikebany IV-IX 2019)

 

Pokaz ikebany w tradycji Ikenobō
w wykonaniu profesora Katsuhito Kuraty  
Łazienki Królewskie, Stara Oranżeria, 12 maja 2019

Jesienne warsztaty ikebany Ikenobō
(w ramach XII Dni Japonii na UW)
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

22 października 2018
wykład profesora Katsuhito Kuraty (Centralny Instytut Szkoleniowy Ikenobō)
「日本人といけばな」(The People of Japan and the Art of Ikebana)

22-23 października 2018
Warsztaty ikebany pod kierunkiem profesora Katsuhito Kuraty (Oddz. Tōkyō Seiseikai) oraz profesor Teruko Miyano (Oddz. Okayama)

25-26 października 2018
Wystawa ikebany w tradycji Ikenobō „Forma wolności”
Biblioteka Stanisławowska, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Autorzy kompozycji: Katsuhito Kurata, Teruko Miyano, Kyoko Hisamichi, Hisako Izumi, Mieko Kodama, Keiko Koyama, Sugako Minematsu, Kiyoe Nagata, Kiyoko Ochiai, Noriko Ohashi, Harumi Takashi, Aya Tanaka

Ikebana na Uniwersytecie Warszawskim

Pierwsze pokazy ikebany na Uniwersytecie Warszawskim sięgają czasów PRL-u, ale odbywały się sporadycznie i nie prowadziły do nawiązania trwałych kontaktów z którąś ze szkół istniejących w Japonii. Dzisiaj trudno nawet ustalić, kto te pokazy przeprowadzał. Dla popularyzacji ikebany w Polsce przełomowa okazała się dopiero wizyta profesor Satoko Fujity z Oddziału Okayama szkoły Ikenobō w 1995 r.

Profesor Fujita od lat 80. prowadziła lekcje chanoyu oraz ikebany dla studentów zagranicznych w akademiku Uniwersytetu Okayama. Miała też duże doświadczenie w nauczaniu zagranicą. Do Polski przyjechała ze swoją pierwszą polską uczennicą i asystentką Małgorzatą Dutką (absolwentką Japonistyki UW z 1986 r.). Podczas tej podróży przeprowadziła serię pokazów i warsztatów chanoyu oraz ikebany w Warszawie (Muzeum Etnograficzne, Zakład Japonistyki i Koreanistyki UW), Krakowie i Krośnie. We wszystkich ośrodkach były to imprezy pionierskie i spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności. Bardzo to zachęciło profesor Fujitę do dalszych działań – zaczęła jeździć do Polski sama lub w towarzystwie swoich japońskich uczennic co roku. W Warszawie prowadziła zajęcia głównie w ramach Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Przez 9 lat odwiedziła Polskę 11 razy, niemal bez wyjątku na własny koszt. W tym czasie wystawiła bezpłatnie certyfikaty Ikenobō ponad 50 osobom, które pobierały u niej nauki. Starała się popularyzować ikebanę w Polsce tak, aby zawiązać grupę, która mogłaby być zalążkiem oddziału Ikenobō. Kres jej wysiłkom położyła śmiertelna choroba – odeszła w 2006 r.

Żmudną pracę nad wychowywaniem adeptów ikebany przejęła w 2008 r. profesor Teruko Miyano, uczennica profesor Fujity. Wraz z Małgorzatą Dutką (w roli koordynatora i tłumacza) zrealizowała pokazy i warsztaty in memoriam profesor Fujita na UW oraz w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. Przez następne 10 lat profesor Miyano prawie co roku przyjeżdżała do Polski, żeby prowadzić warsztaty ikebany dla Szkoły Języka i Kultury Japońskiej, utworzonej przy Japonistyce UW oraz w Muzeum Manggha. Kilkakrotnie towarzyszyły jej profesor Atsuko Kōzai (prezes Oddz. Okayama) oraz profesor Kiwako Satō (wiceprezes, a od 2018 r. prezes Oddz. Okayama), których współpraca merytoryczna znacznie wzbogaciła kontakty z UW.

Profesor Miyano wprowadziła też ikebanowy e-learning, żeby chętni do nauki mogli próbować swoich sił również wtedy, kiedy nauczyciela nie ma w Polsce. Dla szkoły Ikenobō było to projekt prekursorski. Dzięki wysiłkom profesor Miyano, Uniwersytet Warszawski mógł gościć w 2014 r. profesora Mitsumasę Toyodę, delegowanego z Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō w Kioto.

W 2018 r. Szkoła Języka i Kultury Japońskiej została zarejestrowana przez Biuro Ikenobō jako szkoła prowadząca kurs w systemie gakkō kadō  (ikebana szkolna). Jest to pierwsza taka szkoła w Europie i druga na świecie. Opiekunem merytorycznym grupy jest profesor Katsuhito Kurata, wykładowca ww. Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō.