530 580 055 szkola@japonia.net.pl

Pawilon herbaciany Kaian 懐庵

Jednym z niezwykłych miejsc w gmachu BUW jest, mieszczący się na drugim piętrze, japoński pawilon herbaciany. Dzięki nieocenionemu wsparciu pani Takashimy Kazuko oraz firmy Kyoei Steel, podarowany Zakładowi Japonistyki i Koreanistyki Wydziału Orientalistycznego pawilon został otwarty w październiku 2004 roku. Zaprojektowany przez Teruhito Iijimę, japońskiego architekta specjalizującego się w architekturze pawilonów herbacianych, Kaian jest rzadko spotykanym poza Japonią przykładem niezwykle wymagającej dziedziny japońskiej architektury tradycyjnej. Pawilon i jego otoczenie zostały w całości zbudowane z naturalnych japońskich materiałów (drewno, bambus, papier, glina, kamień). Prace wykonywali biegli w swojej sztuce japońscy cieśle i rzemieślnicy – wysoko cenieni w Japonii specjaliści. Oryginalne sprzęty – herbaciane utensylia, stanowiące wyposażenie pawilonu, są darem nauczycielki drogi herbaty, Sugimoto Sōen Michiru.

Założenie pawilonu herbacianego, po japońsku chashitsu, składa się z herbacianego ogrodu (roji), podzielonego na część zewnętrzną (soto roji) i wewnętrzną (uchi roji), dwóch pokojów herbacianych: małego (koma) i pokoju o powierzchni czterech i pół mat (yojōhan) oraz zaplecza (mizuya).

Pawilon herbaciany służy jako miejsce do studiowania i kultywowania japońskiej sztuki drogi herbaty (chanoyu). Tradycja ta ma w Japonii ponad półtysiącletnią historię. Droga herbaty zawiera w sobie wiele elementów kultury japońskiej, ale też ponadczasowe i uniwersalne przesłanie. Pochyleni nad czarką herbaty goście i gospodarz, odcięci od zgiełku codzienności, na chwilę stają się jednością w atmosferze harmonii, szacunku, czystości i wyciszenia.

W pawilonie odbywają się zajęcia uniwersyteckie poświęcone japońskiej kulturze drogi herbaty, prezentacje drogi herbaty, spotkania herbaciane i ogólnodostępne warsztaty chanoyu. Pawilon służy też jako miejsce podejmowania czarką herbaty matcha gości Katedry Japonistyki oraz BUW.

W roku 2014 Kaian obchodzi swoje dziesięciolecie. Z każdym rokiem korzystanie z przestrzeni pawilonu, zawsze połączone z jej pielęgnacją, dodaje pawilonowi uroku. Do środka na czarkę kojącej zielonej herbaty matcha zaprasza gości zapach japońskiego cedru i świeżo przetartych mat tatami.